TAPU İPTALİ VE TESCİL DAVALARI- İSTANBUL AVUKATI

TAPU İPTALİ VE TESCİL DAVALARI- İSTANBUL AVUKATI

Kanuna aykırı, usulsüz ve yolsuz düzenlenen tapu kayıtlarına uygulamada sıklıkla rastlanmakta olup bu yazımızda tapu iptali ve tescil davası genel hatlarıyla açıklanacaktır.

 

1.Tapu İptal ve Tescil Davası Nedir?

Kanuna aykırı, usulsüz veya yolsuz düzenlendiği iddia edilen tapu kaydının hukuka uygun hale getirilmesi için Tapu iptali ve tescili davası açılması gerekmektedir. Tapu iptal ve tescil davası mülkiyet hakkını güvence altına alan ve temin eden önemli bir dava türüdür. Pek çok sebep, tapu iptaline yol açabilmektedir. Tapu iptaline yol açabilen bu sebepler kanunda sınırlı olarak belirlenmemiştir. Hangi nedenlerle tapu kayıtlarının iptal edilebileceği yargı kararlarının da etkisiyle şekillenmektedir. Bu nedenle alanında uzman bir avukattan hangi nedenlerle tapu iptal davası alınabileceğine ilişkin bilgi ve destek almak hak kayıplarının yaşanmaması açısından önemlidir.

 

2.Tapu İptal ve Tescil Davası Kime Karşı Açılır?

Tapu kaydında taşınmazın mülkiyet hakkı sahibi olarak gözüken kiş açılacak tapu iptali davasında davalı taraf olacaktır. Tapuda kayıtlı taşınmaz malikinin ölü olması halinde ise tapu iptal ve tescil davasının malikin mirasçılarına yöneltilmesi mümkündür. Davacı, yolsuz tescil yüzünden ayni hakkı zedelenen kişidir, davalı ise yukarıda bahsettiğimiz gibi yolsuz tescile dayanarak hak sahibi olarak gözüken kişidir. 

 

3. Yolsuz tescil nedir?

 

Taşınmaz mülkiyeti, kural olarak tescille kazanılmaktadır. Tescil için de geçerli bir hukuki sebep ve tescil talebinin bulunması gerekmektedir. Tescille kazanımda hukuki sebep çoğunlukla, taşınmaz satışı sözleşmesidir. Tescil için geçerli bir hukuk sevbep bulunması gerekirken tescil, geçerli olmayan veya gerçek dışı bir sebebe dayanıyorsa yolsuzdur.

Bu durum tapuda gözüken hak sahipliği ile gerçek anlamda hak sahipliğinin uyumsuzluğuna yol açmaktadır ve bu durumun düzeltilmesi için tapu iptal ve tescil davası açılması gerekmektedir.

 

 

4.Tapu İptal ve Tescil Davası Nasıl Açılır?

HMK md.12’ye göre tapu iptali davası, tüm gayrimenkul davaları gibi taşınmazın bulunduğu yerde açılır .Taşınmazın bulunduğu yer mahkemesi kesin yetkili mahkemedir. Tarafların anlaşarak davanın kesin yetkili yer mahkemesi dışında bir mahkemede görülmesini sağlaması mümkün değildir.

 

Tapu iptali ve tescili davası, asliye hukuk mahkemesinde açılır (HMK md.2/1). Taşınmazın özellikleri görevli mahkemenin belirlenmesinde etkili değildir. Davaya bakmakla görevli mahkeme asliye hukuk mahkemesidir.

 

 

5.Dava Açmak Süreye Tabi Midir?

Tapu iptal ve tescil davalarının, nitelikleri gereği zamanaşımı veya hak düşürücü süreye bağlanmamıştır. Yani yolsuz tescil durumunda, herhangi bir süreye bağlı olmaksızın bu davanın açılması mümkündür.

 

 

6.Tapu İptal ve Tescil Davası Hangi Nedenlerle Açılır?

***Hukuki ehliyetsizlik nedeniyle tapu iptal ve tescil davası,

***Muris muvazaası (mirastan mal kaçırma) nedeniyle tapu iptal ve tescil davası,

***Vekalet görevinin (vekillik yetkisinin) kötüye kullanılması nedeniyle tapu iptal ve tescil davası,

***İmar uygulamasından kaynaklanan tapu iptali ve tescili davası,

***Ölünceye kadar bakma sözleşmesi nedeniyle tapu iptal ve tescil davası,

***Aile konutu nedeniyle tapu iptal ve tescil davası,

***Kazandırıcı zamanaşımı ve zilyetlik nedeniyle tapu tescil davası.

 

Tapu iptali ve tescil davaları hakkında daha detaylı bilgi edinmek için Avukat İsmail Yıldırım Hukuk Bürosu iletişim bölümünden iletişime geçebilirsiniz.

İsmail Yıldırım Hukuk Bürosu olarak Adalar, Ataşehir, Beykoz, Çekmeköy, Kadıköy, Kartal, Maltepe, Pendik, Sancaktepe, Sultanbeyli, Şile, Tuzla, Ümraniye, Üsküdar, Arnavutköy, Avcılar, Bağcılar, Bahçelievler, Bakırköy, Başakşehir, Bayrampaşa, Beşiktaş, Beylikdüzü, Beyoğlu, Büyükçekmece, Çatalca, Esenler, Esenyurt, Eyüp, Fatih, Gaziosmanpaşa, Güngören, Kâğıthane, Küçükçekmece, Sarıyer, Silivri, Sultangazi, Şişli, Zeytinburnu bölgeleri ile Bursa ve Kocaeli şehirlerindeki ayrıca Darıca ile Gebze bölgesindeki müvekkillerimize hizmet vermekteyiz.

Etiketler: ,

WhatsApp
İnstagram